V Nizozemsku vzniká první eko-vesnice využívající solární energii

Snili jste někdy o životě v naprosto ekologické vesnici? Sen se vám možná splní. V Nizozemsku byl zahájen pilotní projekt eko-vesnice, kde si její obyvatelé pěstují vlastní jídlo, energii obstarává slunce a bioplynová stanice a odpad je využit jako hnojivo.


Nizozemská vesnice vzniká jako součást developerského projektu Regen Villages, jehož cílem je vytvořit eko-vesnice nezávislé na externí dodávce energie po celém světě. Koncept byl představen na jaře v Benátkách na architektonickém bienále a autoři projektu tvrdí, že po jeho představení obdrželi tisíce emailů od lidí, kteří by v takových vesnicích chtěli žít.

Vesnice by měla fungovat, jako uzavřený koloběh využívají moderní technologie k získávání energie (slunce, bioplyn, biomasa) a obyvatelé vesnic budou pěstovat vlastní zeleninu, chovat ryby a kuřata, sbírat dešťovou vodu a odpad recyklovat k hnojení.

ReGen znamená v holandštině a němčině déšť a projekt nabízí řešení pro stále rostoucí populaci a vytěžení přírodních zdrojů. Prvních 100 domovů se začne stavět v Alemere Oosterwold v jižním Nizozemsku během tohoto léta. Projekt dává prostor svým budoucím obyvatelům, aby si domy přizpůsobily svým představám, a to pouze s několika omezeními vzhledem k eko standardům. První domy budou hotovy na začátku roku 2017 a zástupce projektu pro Nizozemsko James Ehrlich se už nemůže dočkat, jak budou první obyvatelé eko-vesnice hodnotit.

Zdroj: The Guardian.com, Senay Boztas, 12. července 2016

Zdroj fotky: ReGen Villages

Naši partneři

logo4.pngcs_korporatni_bankovnictvi_nove_logo_0.pngsolarniasociace_logo_0.jpg