Tesla buduje sluneční ostrov na americké Samoe

Odlehlá lidská obydlí jsou závislá na dodávkách ropy do dieselových generátorů. Jedním z nich byl do nedávna také ostrov Ta‘u v sousostroví Samoa. Místní však díky projektu společnosti Tesla získají energeticky soběstačný systém poháněný solární elektrárnou zálohovanou dostatečnou kapacitou baterií. Projekt šetrné energetiky tak zvýší energetickou bezpečnost ostrova a odstraní i rizika spojená s potenciální havárií lodí dovážejících naftu.

Nedávné propojení firem Tesla a Solar City sklízí první úspěchy. Firmě se totiž podařilo vybudovat na ostrově Ta‘u jedinečnou mikrosíť, která nyní tamních zhruba 600 obyvatel zásobuje 100% obnovitelnou energií. Ostrované dříve získávali energii převážně používáním dieselových generátorů. Pro ostrov to znamenalo dovážet na 100 000 galonů paliva ročně. Byli tak závislí na dovozu fosilních paliv, která dokonce ovlivňovala i zásobování pitné vody, kterou získávali pomocí vodních čerpadel. V minulosti se totiž stávalo, že lodní trajekty s naftou měly zpoždění, takže se musely odstavit zdroje na výrobu elektřiny včetně čerpadel ve zdrojích na pitnou vodu. I přesto, že solární elektrárna funguje pouze přes den, bude tak mít ostrov díky kapacitě baterií stabilnější energetický systém než při spalování fosilních paliv.

Nespornou výhodou je také zastavení dotací na dovoz nafty. Energetický úřad Americké Samoi dotoval zásobování diesel generátorů ročně částkou 400 tisíc amerických dolarů. Riskem však byly také potenciální úniky nafty nebo havárie zásobovacích lodí. Environmentální katastrofy nebyly v tamních vodách neobvyklým jevem.

Nový systém je založen na více než 5000 solárních panelech o výkonu 1,4 MW napojených na novou generaci Tesla baterií o celkové kapacitě 6 MWh. Tyto baterie jsou schopné zajistit proud pro celý ostrov a jeho obyvatele na celé tři dny pouze ze svých zásob. Nabití baterií trvá pouhých sedm hodin slunečního svitu. Projekt také zaměstnává pět místních obyvatel na plný úvazek. Společnost Tesla je vyškolila jako kvalifikované techniky, kteří se budou starat o údržbu zařízení. Jedná se o testovací projekt Americké Samoi, která chce celou skupinu svých ostrovů zásobovat obnovitelnou energií do roku 2040. Ta’u se tak stal dalším ostrovem v Tichomoří, který vyměnil dieselové generátory za solární panely. Již v roce 2013 tak činil ostrov Tokelau.

gp03972-1_0.jpg

Investice do energetické soběstačnosti místním obyvatelům účty za elektrickou energii nezvýší. Výdaje domácností za energii zůstanou v průměru na 80-100 amerických dolarech. Úspory na elektrické energii se dostaví až po splacení celého projektu, ale již nyní při současných cenách fotovoltaiky se projekt jevil jako nejekonomičtější řešení dodávek energie pro celý ostrov.

Elon Musk také nedávno představil novou generaci solárních střešních krytin, které se podle jeho slov budou prodávat za stejnou cenu jako klasické střešní krytiny a nebo dokonce levněji. Elektrická energie tak bude vlastně jakýmsi bonusem.

Komentář Martina Sedlák k tématu energeticky soběstačného ostrova si můžete poslechnout na Rádiu ZET.

Fotografie: http://blog.solarcity.com/island-in-the-sun/

Naši partneři

logo4.pngcs_korporatni_bankovnictvi_nove_logo_0.pngsolarniasociace_logo_0.jpg