Státy G7 se zavázaly k ukončení podpory pro fosilní paliva do roku 2025

Do roku 2025 hodlají ukončit jakoukoli formu státní podpory pro fosilní paliva (uhlí, ropa a zemní plyn) státy G7. Zástupci Velké Británie, USA, Itálie, Kanady, Francie, Německa, Japonska a Evropské unie vyzvali také další státy, aby se k této iniciativě přidaly a do deseti let přestaly dotovat získávání energie z fosilních paliv.


Je to poprvé, kdy zástupci G7 určili termín pro omezení podpory fosilních paliv, které je zásadní při ochraně klimatu. Získávání energie z fosilních paliv se podílí na dvou třetinách produkovaných emisí celosvětově, ač podpora v daných státech klesá již teď. Mohou za to také snižující se ceny fosilních paliv na trhu.

Na druhou stranu Velká Británie aktuálně dotace zvýšila, aby podpořila těžbu ropy v Severním moři a stejně tak Japonsko investuje do uhelných projektů na svém i cizím území, za což bylo otevřeně kritizováno.

K výzvě G7 se přidali také zástupci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Světová banka, která k omezení podpory fosilních paliv vyzývala již dříve.

Zdroj článku: Guardian: G7 nations pledge to end fossil fuel subsidies by 2025

 

Naši partneři

logo4.pngcs_korporatni_bankovnictvi_nove_logo_0.pngsolarniasociace_logo_0.jpg