EU bude snižovat emise dál, ale jenom tak trochu

V noci ze čtvrtka na pátek se lídři států EU dohodli na pokračování klimaticko-energetického balíčku do roku 2030. Výsledné závazky jsou kompromisem mezi rozdílnými pozicemi progresivních a fosilních států EU. Výsledné závazky jsou:

•    Snížení emisí o 40 % do roku 2030, zhruba polovina snížení má být dosažena systémem obchodování s emisními povolenkami, další v nových odvětvích jako je doprava nebo zemědělství.
•    Zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů na minimálně 27 % do roku 2030, cíl je závazný pouze na úrovni EU a jde o průměr 27 států EU.
•    Zvýšit energetickou účinnost o 27 % do roku 2030, přičemž po roce 2030 může dojít k přehodnocení a zvýšení na 30 %. Ovšem jde pouze o indikativní cíl.
•    Do roku 2030 vybudovat přenosové sítě tak, aby každý členský stát mohl 15 % své instalované kapacity vyvážet nebo dovážet.

Závazky mohou být změněny po mezinárodní klimatické konferenci v Paříži v roce 2015, na které se má hledat světová dohoda o snižování emisí.

„Evropa dnes v noci zmáčkla tlačítko pause budování energetické nezávislosti na fosilních palivech, neboť výsledná klíčová opatření jako posilování obnovitelných zdrojů nebo snižování spotřeby jsou vágní a nezávazná. Ostudou pro evropské lídry je fakt, že řada průmyslových podniků jako je Alstom, IKEA nebo české stavební firmy prosazovaly ambicióznější cíle v šetrné energetice než politici. V příštím desetiletí se již obnovitelné zdroje obejdou bez současné formy podpory, takže jejich omezování nedává smysl,“ uvádí Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Naši partneři

logo4.pngcs_korporatni_bankovnictvi_nove_logo_0.pngsolarniasociace_logo_0.jpg