Další uhelné elektrárny v Asii jsou hrozbou pro planetu, prohlásil prezident Světové banky

Světová banka vydala varování před plánovanou výstavbu uhelných elektráren v asijském regionu - v Číně, Indii, Indonésii a Vietnamu. Tato výstavba by dle slov prezidenta Světové banky Jim Yong Kima byla katastrofou pro planetu. Prohlásil to ve čtvrtek na setkání politických lídrů ve Washingtonu.


Důvodem k nezvykle ostrému varování je plánovaná výstavba stovek nových uhelných elekráren v následujících dvaceti letech, a to přes sliby dané zeměmi na klimatické konferenci v Paříži ke snížení emisí a směřování k šetrné energetice. Přestože v USA jde poptávka po uhlí prudce dolů, v jižní a východní Asii stále roste. Zejména v oblastech, kde lidé nemají přístup k elektřině.

75 % elektráren z plánované výstavby hodlají Čína, Indie, Indonésie a Vietnam postavit v nejbližších pěti letech. "Pokud Vietnam dosáhne svého cíle získat 40GW z uhelných elektráren a ostatní země začnou své plány realizovat ve stejném čase, tak si myslím, že jsme skončili," ukončil tímto prohlášením prezident své vystoupení na setkání.

Hlavním cílem Světové banky je zamezit další výstavbě uhelných elektráren a umožnit zemím přechod z fosilních paliv na cenově dostupnou šetrnou energetiku, zejména na solární a větrnou. Představitelé Světové banky se také zavázali 28 % ze svého rozpočtu věnovat na klimatické projekty.

Zdroj článku: Guardian/environment, Suzanne Goldenberg: Plans for coal-fired power in Asia are 'disaster for planet' warns World Bank

Naši partneři

logo4.pngcs_korporatni_bankovnictvi_nove_logo_0.pngsolarniasociace_logo_0.jpg